Jostas krustu locītavas un zarnu jostas saites

 

Papildu stabilizācijas elementi, starp gandrīz nekustīgiem krustu skriemeļiem un mobilo jostas nodalījumu, izveidojusies papildu saišu sistēma, kas kontrolē stabilitāti un mobilitāti šajā apvidū.

Divi apakšējie jostas skriemeļi savienojas ar iegurņa kaulu ar zarnu-jostas saišu palīdzību (skat.1.pielik.5.att.). Tās iet ar diviem kūlīšiem. Augšējais kūlītis, augšējais šķērseniskais zarnu-jostas kūlītis. Piestiprinās pie ceturtā jostas skriemeļa šķērseniska izaugumam un iet uz leju, laterāli un uz mugurpusi, savienojoties ar zarnu kaula šķautni. Apakšējais kūlītis, apakšējais šķērseniskais zarnu jostas kūlītis. Piestiprinās pie piektā jostas skriemeļa šķērseniska izauguma apakšējās malas un laterāli uz leju un savienojas ar zarnu kaulu vairāk uz priekšu un mediāli par augšējo kūlīti. Dažreiz var izdalīt divas apakšgrupas: zarnu kūlītis, krustu kaulu kūlītis, kas iet vairāk vertikāli un nedaudz uz priekšu, piestiprinoties pie priekšējās zarnu krustu locītavas, pie ārējās spārna daļas.

Zarnu jostas saites iestiepj vai atbrīvo atkarībā no kustības zarnu-krustu locītavā un ierobežo tās. Laterofleksijas laikā pretējās puses jostas zarnu saites iestiepjas, ierobežojot kustību pie 8° leņķa starp ceturto jostas skriemeli un krustu kaulu. Saites nolieciena pusē atslābinās. Pie mugurkaula saliekšanas no neitrāla stāvokļa, augšējais šķērseniskais zarnu jostas kūlītis iestiepjas tā, ka iet slīpi uz leju, laterāli un uz mugurpusi, bet tā atliekšanas laikā atslābinās. No otras puses, apakšējais šķērseniskais zarnu jostas kūlītis atslābinās saliekšanas laikā, bet atliekšanas gadījumā iestiepjas, jo tas iet virzienā nedaudz uz priekšu un uz leju. Kopumā kustības zarnu-krustu locītavā stipri ierobežo ar zarnu jostas saišu iestiepumu. Laterofleksija ir vairāk ierobežota nekā saliekšanas un atliekšanas (Капанджи А.И., 2009).